Посієш темперамент – пожнеш характер

Написала:  
Представленно в рубриці: Корисні поради

temperament-gol

Дивна річ, але в нашій країні немає жодного вищого навчального закладу, в якому готували б майбутніх батьків, а тому, займаючись найважливішим у світі заняттям – вихованням дітей, ми робимо це так, як виховували нас. Чи знаєш ти, що дитина завжди переносить у свою сім’ю всі нюанси взаємин власних батьків? А чи знаєш ти, що всі психологічні проблеми людини – це ті самі горезвісні «привіти з дитинства»? Чи знайомий тобі ступор і відсутність мотивації, та й взагалі, бажання жити, коли в твоїй «підсвідомості» стикаються засвоєні з пелюшок батьківські «не можна» і прийняті в дорослому житті горезвісні «треба»?

З найдавніших часів люди відзначали, що всі вони різні. Однією з перших класифікацій древніх «характерологій» була класифікація за типами темпераментів. Взагалі, поняття «темперамент» ввів в обіг ще Гіппократ спільно з його учнем Галеном. Ці прогресивні стародавні греки розрізняли чотири види темпераменту.

Так, з цієї першої теорії, якщо переважаючою рідиною в організмі людини є кров – людина отримує характеристику «сангвінік». Вона гаряча, швидка, впевнена у собі і дуже оптимістична. Слиз дає людині якості флегматика (інертної особистості), чорна жовч – меланхоліка (малорухлива, слабка людина), а жовта жовч робить людину холериком (неврівноваженим, дуже рухливим). Звичайно, зараз ця теорія виглядає дещо утопічно, проте ж, всі сучасні психологічні знання ведуть свій початок саме від неї. І понині прийнято розділяти людей на холериків, сангвініків, меланхоліків і флегматиків, коли мова починає йти про характер людини.

Але темперамент не має ніякого відношення до характеру! Зрозуміло, темперамент дає людині можливість розвивати якісь якості характеру, не дозволяючи розвинутися іншим, не властивим вродженому темпераменту людини, але самим характером не є. Адже народжуються не з характером, а з темпераментом. Це така ж вроджена властивість людини, як, скажімо, група крові. Крім того, не буває «чистих» темпераментів – всі ми в тій чи іншій мірі носії всіх чотирьох типів темпераменту – різниця лише в їх процентному співвідношенні у кожної людини. Темперамент – це всього лише, грубо кажучи, спосіб і швидкість реагування людини на події, коефіцієнт «чуйності», чутливості її нервової системи, згідно з яким формується характер і уподобання людини, способи її взаємодії із зовнішнім світом. Як правило, якийсь вид темпераменту у людини переважає.

Придивись уважніше до своєї дитини. Розглянь її малюнки, зверни увагу, як вона сприймає ті чи інші події. Чи стає для дитини катастрофою зламана іграшка або їй все «ех-ма, горе – не біда»? Що вона любить, а що терпіти не може? Як дитина щось робить? Можу посперечатися, ти багато чого дізнаєшся про своє чадо, а, можливо, переглянеш деякі свої погляди на виховання саме твого, єдиного, неповторного і улюбленого малюка.

Крім того, не варто забувати, що дитина – це майже доросла людина, де «майже» – не вважається. Вона така ж, як ти, тільки зростом менша. Єдина різниця між вами – різниця в темпераменти і життєвому досвіді. І, якщо друге – справа наживна, то, перше виправити не вдасться. Якщо ви зі своєю дитиною володієте різними темпераментами, то неминучі конфлікти через, наприклад, швидкість ранкового одягання або спосіб реагування на різні обставини.

Скоригувати темперамент людини практично неможливо – ні твій, ні твоєї дитини. Тому, вже постарайся любити її такою, якою вона є, іноді злегка підправляючи поведінку, тому що грубість, хамство, неакуратність – це вже властивості характеру, а не темпераменту. В іншому випадку у доросле життя твоєму малюкові доведеться увійти з цілим букетом психологічних травм отриманих ним від твого «виховання» у вигляді грубих окриків, на твій погляд, рухливому холерику або запотиличників, відважених тихоні-меланхоліку. І запам’ятай, темперамент – це те, що сприяє формуванню якихось рис характеру, але у людей з одним і тим же темпераментом можуть бути абсолютно різні характери.

Коментарі

Повідомте нам, що ви думаєте ...
ну і, якщо ви хочете щоб Ваш коментар був з аватаром, перейдіть за посиланням щоб отримати Аватар!

Ви маєте Увійти в систему щоб залишити коментар.