Холестерин

Написала:  
Представленно в рубриці: Дієтологія

xolrsterunЗ жироподібною речовиною холестерином пов’язують одну з головних причин атеросклерозу, важкого захворювання артерій, аорти. Однак це тільки тіньова, небажана сторона складного і різноманітного процесу участі холестерину в обміні речовин. Органи і тканини організму дорослої людини містять приблизно 200 г холестерину. Проте 20% її надходить з їжею, інші утворюються з «уламків» білків і жирів.

Синтезувати холестерин з цих метаболітів здатні майже всі тканини, але особливо печінка і стінки тонкого кишечника. Холестерин – незамінний матеріал для формування кожної живої клітини, що забезпечує необхідну еластичність, міцність і разом з тим проникність зовнішніх клітинних мембран. Без холестерину практично виключений синтез найважливіших гормонів, зокрема статевих. Велика частина його також використовується для утворення жовчі печінкою, а деяка кількість – для синтезу вітаміну D.

Концентрація холестерину в крові зростає, коли організм виявляється в несприятливих умовах, тобто на частку холестерину в даному випадку випадає певна захисна функція. Це необхідно при багатьох хворобах, стресовому і передстресовому станах, коли зростає потреба в терміновому «ремонті» клітинних мембран. Якщо надовго знижується нормальна концентрація холестерину крові, то інтенсивніше, ніж це слід було б, починають руйнуватися еритроцити, а заповнення цієї втрати відбувається повільніше, ніж зазвичай. Результатом такого дефіциту холестерину в організмі може з’явитися недокрів’я.

Однак чому так довго і наполегливо пропонувалося обмежувати у харчуванні людини продукти, багаті на холестерин? У різний час вчені багатьох країн спеціально вивчали вплив на здоров’я людини переважно рослинної або тваринної їжі. Тепер уже точно встановлено, що тільки холестерин який «сховався» в оболонку з білків  може стати однією з причин розвитку цієї недуги.

Атеросклероз виникає не тільки і не стільки від надлишку холестерину в їжі, скільки від браку в ній речовин-антиоксидантів, що перешкоджають його окисленню. Надлишок же продуктів перекисного окислення жирів  і виявляється істотною причиною відкладення холестерину на внутрішній поверхні стінки артерій, аорти.  Тому справедливо відносять підвищений вміст холестерину в крові до пускового механізму розвитку атеросклерозу.

Таким чином, збалансоване харчування без надлишку в ньому холестерину,  фізично активний і здоровий спосіб життя, є також і надійною профілактикою атеросклерозу.

Залишається лише нагадати, що більше всього холестерину містять смажені м’ясні страви і жири тваринного походження. Що ж до антиоксидантів, що стримують перекисне окислення високоненасичених жирних кислот клітинних мембран, то їх, з точки зору дієтолога, можна підрозділити на дві групи.

Першу складуть спеціальні препарати, які в одних випадках використовують як профілактичні засоби, а в інших – як лікувальні. Це полівітаміни квадевіт і декамевіт. Кожній людині старшій 45 років корисно їх приймати один-два рази на рік, попередньо порадившись з лікарем. Другу, більш значну групу антиоксидантів представляють вітаміни Р, С, Е, РР, деякі вітаміни групи В, а також кверцетин, поліфеноли. Здатністю нормалізувати обмін вуглеводів в організмі володіє тартронова кислота, а виведенню надлишку холестерину з кишечника сприяють харчові волокна.

У людей до 50 років існує пряма залежність між вмістом холестерину в крові і смертністю. У більш старшому віці така залежність не визначається.

І нарешті, коротко про продукти, найбільш багаті на холестерин. У жовтку курячого яйця його приблизно 2,0 г%, в філе судака – 0,072, у вершковому маслі – 0,190, у жирному сирі – 0,071, у більш темному курячому м’ясі – 0,058, у філе морського окуня – 0,057, в яловичині і білому курячому м’ясі – 0,053 г%. При звичайному варінні м’яса, риби від 14 до 33% наявного в них холестерину виявляється в бульйоні.

Коментарі

Повідомте нам, що ви думаєте ...
ну і, якщо ви хочете щоб Ваш коментар був з аватаром, перейдіть за посиланням щоб отримати Аватар!

Ви маєте Увійти в систему щоб залишити коментар.