Дослідження та діагностика при вагітності

Написала:  
Представленно в рубриці: Я вагітна

analiz i vagitnistОтже, відбулося – ви побачили довгоочікувані дві смужки на тесті, або лікар сказала, що в матці є плідне яйце, або УЗД підтвердило наявність плідного яйця в порожнині матки із зовсім ще крихітним терміном вагітності. Перед майбутніми мамою й татом постає маса питань, проблем, з’являється потреба у нових знаннях. Відвідування лікарів, проведення досліджень – все це необхідно для забезпечення сприятливого перебігу вагітності і ймовірності народження здорового малюка.

Які ж дослідження мають бути призначені протягом вагітності майбутній мамі і для чого вони потрібні? Відразу уточнимо, що мова піде про здорових жінок, які не мають хронічних захворювань.

Перший раз необхідно відвідати свого акушера-гінеколога на 8-10 тижні. Якщо зробити це раніше – взагалі чудово! У цей візит лікар збере ваш анамнез життя і анамнез захворювань. З якою вагою народилися, як ви розвивалися, чи відвідували дитячий садок, чим хворіли в дитинстві – у тому числі інфекції, чи були травми, операції, не переливали вам кров – якщо є можливість, уточніть запитання про ваше раннє дитинство у мами.

Якщо в родині у близьких родичів є випадки захворювання на цукровий діабет, гіпертонію та інші тяжкі або спадкові захворювання – повідомте про це лікаря. Далі лікар проведе загальний огляд, вимірювання антропометричних даних – вага, зріст, окружність зап’ястя, окружність тазу, оцінить розміри матки.

Візьміть на прийом свій календарик менструацій або скажіть про терміни початку останньої менструації – за цими даними лікар розрахує приблизний термін пологів. Звичайно, він буде приблизний, з відхиленнями 2-3 тижні в будь-яку сторону, але ці дати послужать підставою для призначення досліджень надалі, розрахунку терміну декретної відпустки, видачі лікарняного.

Далі ви отримаєте направлення на наступні дослідження:

Діагностика крові: з вени візьмуть кров на RW-реакція Вассермана – тест на сифіліс, ВІЛ (тест на СНІД), HbsAg-австралійський антиген – (тест на гепатит В), на антитіла до гепатиту С, на визначення групи крові і резус-фактора, а також для визначення імунітету до краснухи та токсоплазмозу. Якщо відомо, що у вагітної негативний резус-фактор, перевірять також кров на антирезус-антитіла. З пальця візьмуть кров на загальний аналіз, який покаже рівень гемоглобіну (чи немає анемії). Необхідно буде здати загальний аналіз сечі, для оцінки стану роботи нирок, а також мазки з піхви для визначення флори (чистоти піхви) і мазок з шийки матки на хламідіоз і гонорею.

Лікар дасть вам направлення на УЗД – воно, згідно з наказом Міністерства охорони здоров’я, проводиться всім вагітним в 10-14 тижнів. Не нехтуйте цим дослідженням. Лікар повинен переконатися, що плід живий, почути його сердечко (з 12 тижнів). Уточнити термін вагітності, виміряти розміри плоду. Саме на цей термін можна побачити важкі патології плоду та провести додаткові дослідження для їх виключення або підтвердження.

Наступне відвідування повинно пройти на терміні приблизно в 14 тижнів. Лікар поцікавиться самопочуттям майбутньої мами, знову проведе антропометрії, призначить нові дослідження та консультації лікарів – терапевта, отоларинголога (вухо-горло-ніс), стоматолога.

З досліджень доведеться здавати загальний аналіз сечі, а також аналіз крові (з вени) на free-B-hCG і PAPP. Перший аналіз – це виявлення кількості хоріонічного гонадотропіну. Якщо його кількість знижено, то це може говорити про позаматкову вагітність, загрози викидня або завмерлу вагітність. Підвищення цього гормону може вказувати на аномалії в хромосомному наборі малюка, чи намічається резус-конфлікт або на багатоплідної вагітності.

РРАР – плазмовий протеїн, асоційований з вагітністю. Якщо провести дослідження його кількості в зазначений термін, то можна з великою точністю виключити або підтвердити ризик народження малюка з синдромом Дауна. Для цього ж проводиться і призначається на цьому терміні УЗД, під час якого лікар визначить товщину шийної складки плоду і наявності носової перегородки.

Наступного разу лікар буде чекати вас в 15-17 тижнів. Знову антропометрія, загальний аналіз сечі і кров з вени на на hCG, естріолу, AFP. Про hCG вище вже розказано. Дані досліджень естріолу скажуть наступне: при його зниженні можливі хромосомні патології, вади розвитку дитини або затримки у його розвитку. Якщо ж кількість естріолу підвищено, то лікар може припустити багатоплідну вагітність, велику дитину, а на великих термінах вагітності – про наближення терміну пологів.

AFP – альфа-фетопротеїн. Високі його цифри можуть вказати на загибель плоду або дефекти його, не сумісні з життям, зниження ж АФП – на хромосомну патологію. Будь ласка, будьте уважні до всіх призначень лікаря, не ігноруйте їх – бо зараз ви несете подвійну відповідальність, за два життя. Якщо аналізи будуть несприятливі, то будуть потрібні консультації генетика та інших фахівців. Будуть призначені більш глибокі дослідження, щоб вирішити питання про поточну вагітності.

У 18-22 тижні лікар призначить аналіз крові загальний – він береться з пальця і знову – аналіз сечі. За аналізом крові лікар визначить, чи немає у вагітної анемії і чи немає потреби в призначенні вітамінних препаратів. УЗД на цей термін дозволить розглянути, чи немає у малюка вад розвитку. До речі, саме на цьому терміні чотиривимірний УЗД (4D УЗД) буде найбільш інформативним.

На терміні 24-28 тижнів – загальний аналіз сечі і кров з пальця на цукровий діабет вагітних. І, звичайно ж, антропометрія, в тому числі, вимірювання тазу і висоти стояння дна матки.

У 30-32 тижнів ви відвідаєте свого акушера-гінеколога і окуліста. Здавати доведеться загальний аналіз сечі. Якщо у вагітної резус-негативна кров і при першому візиті резус-антитіла не виявлені, то цей аналіз береться повторно. Настає також термін для останнього УЗД, на якому проводять аналіз загального розвитку і параметрів зросту дитини.

І ось термін вагітності підходить до кінця, настає останнє відвідування гінеколога. І зараз чекають наступні види досліджень: загальний аналіз сечі і крові, мазок на стрептококи (береться з піхви і області навколо анального отвору) – якщо стрептокок буде виявлений, призначать відповідну терапію, щоб уникнути інфікування новонародженого. Загальний мазок з піхви. І обов’язковим буде відвідування терапевта для оцінки загального стану вагітної та її готовності до пологів. І нікуди не дінеться, що стали вже звичними вимірювання ваги, кола тазу, висоти стояння дна матки.

Ось так, крок за кроком, тиждень за тижнем, будуть проводитися дослідження та огляди для того, щоб після такої складної і відповідальної роботи, як пологи, мама могла взяти на руки здорового і міцного малюка!

Коментарі

Повідомте нам, що ви думаєте ...
ну і, якщо ви хочете щоб Ваш коментар був з аватаром, перейдіть за посиланням щоб отримати Аватар!

Ви маєте Увійти в систему щоб залишити коментар.