Внутрішній розвиток плоду

Написала:  
Представленно в рубриці: Розвиток плоду

embrionЗародження людини відбувається при злитті двох статевих клітин: жіночої – яйцеклітини та чоловічої – сперматозоїда. Останні знаходяться в насінній рідини, яку виробляють статеві органами чоловіка. Сперматозоїди мають ниткоподібну форму і складаються з головки, шийки і хвоста. Завдяки особливій будові вони дуже рухливі і з піхви з каналу шийки матки проникають в її порожнину, а потім в маткові труби. Сперматозоїди зазвичай зустрічаються з яйцеклітиною в широкій частині труби. Один сперматозоїд проникає через оболонку яйцеклітини і занурюється в її протоплазму. Статеві клітини зливаються, настає запліднення або зачаття.

У перші тижні вагітності запліднена яйцеклітина ділиться, і в зародку закладаються тканини та органи майбутньої дитини. Одночасно яйцеклітина, завдяки скороченню м’язової оболонки фаллопієвих труб, просувається в порожнину матки, слизова оболонка якої до цього часу вже готова до сприйняття заплідненої яйцеклітини. Потрапивши в матку, яйцеклітина занурюється в товщу слизової оболонки. Відбувається імплантація яйцеклітини. У місці прикріплення яйцеклітини (зародка) формується так зване дитяче місце (плацента), за допомогою якого здійснюється зв’язок материнського організму з зростаючим зародком.

Всі необхідні для розвитку поживні речовини плід отримує з материнського організму через найтонші стінки кровоносних судин (капілярів). Кров матері і плоду не змішується. По мірі збільшення терміну вагітності та росту плоду, розвивається і плацента. До кінця вагітності вона досягає приблизно 500 г.

Зв’язок плоду з матки здійснюється через плаценту і пуповину, яка з’єднує плід з плацентою. Останнє відіграє для плоду роль «органу» дихання, харчування та виділення. Плацента є новою, яка виникає тільки під час вагітності, залозою внутрішньої секреції.

Розвиток плоду
у великій мірі залежить від стану здоров’я жінки, умов її життя, особливостей харчування, дотримання правил гігієни.

Зазвичай вагітність триває 280 днів, або 40 тижнів. Однак це тільки середнє числення. Навіть у однієї і тієї ж жінки тривалість вагітності може бути неоднаковою. Доношені діти нерідко народжуються при тривалості вагітності 250 – 260 днів, а іноді вагітність триває понад 280 днів. При визначенні терміну вагітності беруться до уваги час останньої менструації, день першого ворушіння плода, величина голівки плоду, його розміри, обсяг матки, висота знаходження її дна. Найточніше вдається встановити термін вагітності в тих випадках, коли жінка з перших тижнів перебуває під наглядом лікаря.

За час внутрішньоутробного життя плід швидко зростає і розвивається. Уже на II місячному місяці (місячний місяць дорівнює 28 дням) у зародка можна розрізнити голову, тулуб і кінцівки. Починає працювати серце. До кінця III місяця внутрішньоутробного розвитку розміри плоду сягають 8 – 9 см, до кінця IV – 15 – 16 см, а ще через місяць – приблизно 25 см. Маса плоду збільшується менш рівномірно, ніж зростання. Так, до кінця III місяця його маса дорівнює 40 – 50 г, до кінця IV – 120 г, а в кінці VI місяця наближається до 700 р. На 28-му тижні вагітності довжина плоду становить у середньому 35 см, а вага – близько 1000 г. Плід, що народився в цей термін, незважаючи на недоношеність, може вижити.

До кінця вагітності плід досягає зазвичай 49 – 50 см, а маса його перевищує 3000 г. Нерідко доношені діти народжуються з меншими зростом і масою, а іноді із значно більшими. При народженні дуже великого плоду (більше 4000 г) можливі ускладнення під час пологів у матері, і у плоду.

У матці плід оточений оболонками, що утворюють навколо нього як би мішок, в порожнині якого є навколоплідні води, що дає можливість плоду рухатися і оберігає його від здавлювання і ушкоджень.

З середини вагітності можна прослухати серцебиття плоду.

Приблизно до VIII місяця вагітності плід при рухах може змінювати своє положення. До кінця вагітності він приймає найбільш властиве йому поздовжнє положення зі поверненням донизу голівкою.

В окремих випадках спостерігається поперечне положення плоду; при цьому жінка самостійно розродитися не може, тому її заздалегідь слід направити в стаціонар, де їй буде надана необхідна спеціалізована допомога.

Раніше вважалося, що плід повністю захищений від зовнішніх впливів плацентарним бар’єром. В даний час відомо, що через плаценту на плід можуть чинити шкідливий вплив мікроорганізми та токсини, багато хімічних сполук, отрутохімікати, деякі лікарські речовини, що приймаються в період вагітності в значних дозах, довгостроково, без призначення лікаря; несприятливий вплив на організм матері і плоду можуть в деяких випадках надати пов’язані з виробничими процесами вібрації, променева радіація, перегрів або охолодження та ін.

Ступінь шкоди, що можуть принести всі ці фактори, в значній мірі залежить і від терміну вагітності. Доведено, що зародок людини є найбільш вразливим на початку вагітності, в період формування ембріона. Речовини, які потрапляють в цей час до плоду з крові матері, можуть призупинити розвиток частини тіла зародка або якого-небудь його органу. А це призводить до вад або загибелі ембріона. Лікарські речовини, що дають у більш пізні терміни вагітності в ранні терміни можуть несприятливо впливати на плід. Тому їх краще не застосовувати до дев’ятого тижня вагітності, так як перші два місяці є тим критичним періодом, коли найчастіше виникають порушення у розвитку плоду.

Народжена дитина повинна бути здоровою. Від цього залежить все подальше життя людини. В захисті плоду від шкідливих впливів важливу роль відіграє поведінка самої вагітної. Будь-які зміни, що відбуваються в материнському організмі, в тій чи іншій мірі відбиваються і на стані плоду.

Коментарі

Повідомте нам, що ви думаєте ...
ну і, якщо ви хочете щоб Ваш коментар був з аватаром, перейдіть за посиланням щоб отримати Аватар!

Ви маєте Увійти в систему щоб залишити коментар.