Коли малюк хворіє

Написала:  
Представленно в рубриці: Догляд за хворими дітьми

crying-girlКоли хворіє маленька дитина, мати помічає це зі зміни в її поведінці. Вона плаче, проситься на руки, іноді відмовляється від їжі, або ж стає млявою, не грається, як завжди. У таких випадках мати повинна виміряти дитині температуру і покласти її в ліжко. Якщо дитину морозить і у неї, холодні ручки і ніжки, треба тепло вкрити її і покласти грілку. Хвору дитину не варто нести в консультацію або поліклініку, а треба викликати до неї лікаря додому. Всі приписи лікаря повинні точно виконуватися.

Якщо хвороба починається блювотою або поносом, не треба нічим годувати дитину до приходу лікаря, а тільки поїти кип’яченою водою або чаєм. Пелюшку або горщик з випорожненнями хворої дитини треба зберегти і показати лікареві. Хвору дитину необхідно відокремити від інших дітей.

Дітей, які живуть у цій самій квартирі, не можна до дозволу лікаря пускати в ясла, дитячий садок або школу. Хворій дитині треба виділити окремий посуд, рушник, горщик. Спати вона повинна обов’язково на окремому ліжку. Лікар після огляду дитини та встановлення діагнозу в необхідних випадках вживає заходів для поміщення дитини в лікарню. У лікарні для годування та догляду за немовлям залишають матір, при важкому стані дитини батькам дозволяється залишатися і при дітях більш старшого віку. Якщо немає необхідності в переміщенні дитини в лікарню, мати повинна добре організувати догляд за хворим вдома.

Маленька дитина не може сказати, що в неї болить. Вона плаче, вередує, і тільки уважна мати здогадується, що їй потрібно в даний момент. Батьки хворої дитини часто проводять безсонні ночі, хвилюються, постійно знаходяться в напруженому стані. Тим часом для гарного догляду за дитиною потрібно не тільки багато сил, але й багато витримки. Тому необхідно так організувати чергування біля хворого, щоб той, хто доглядає за ним мав можливість відпочивати і вчасно харчуватися.

Батьки не повинні при хворому виявляти неспокій, не можна в присутності хворого обговорювати його стан і призначення лікаря, тому що все це може схвилювати дитину та погіршити її стан.

Щоб забезпечити хворій дитині спокій, треба по можливості не допускати відвідування родичів, знайомих. Ліжечко дитини повинне стояти в добре освітленому місці, але так, щоб дитина не лежала обличчям до світла; прямі промені світла подразнюють очі. Поряд із ліжком хворого повинен знаходитися маленький столик або стілець, на який ставлять питво, іграшки. На ліжку дитини повинні висіти мішечок з носовою хусткою і рушник. Ліки треба ставити подалі від дитини.

Дуже важливо охороняти сон хворої дитини, створити  спокійну обстановку. Це особливо необхідно при високій температурі, коли сон буває тривожним. Але якщо мати зауважує, що дитина спить або безперервно знаходиться в сонливості, вона повинна сказати про це лікарю.

У кімнаті, де перебуває дитина, щоденно має проводитися прибирання вологим способом. Усі зайві речі на час хвороби треба прибрати, щоб у кімнаті було більше повітря і менше часу витрачалося на прибирання. Провітрювати кімнату треба кілька разів на день, можна і в присутності дитини. У холодні зимові дні під час провітрювання треба прикривати дитину двома ковдрами, пов’язувати голівку хусткою.

Мати, також одягнувшись тепліше, повинна сидіти біля дитини і стежити, щоб вона не розкривалася. Коли кімната добре провітриться, кватирку або вікно треба закрити, дати повітрю зігрітися і тільки тоді зняти з дитини теплі речі.

Постіль

Кожна дитина повинна мати окрему постіль. Постіль хворої дитини треба щодня перестилати – протирати клейонку, витрушувати ковдру і міняти або витрушувати білизну; при цьому треба стежити, щоб постіль була рівна, без складок і горбів. У важкохворих дітей нерівності ліжка можуть викликати пролежні.

Поки перестилають постіль, дитину, загорнувши у ковдру, перекладають на іншу чисту постіль чи тримають на руках.
Протягом дня треба стежити, щоб на ліжко хворого не потрапляли крихти, щоб у ній не залишалися іграшки чи інші предмети, які можуть турбувати дитину.

Чистота тіла

Підтримуючи чистоту тіла дитини, треба в той же час берегти сили хворого і не втомлювати його. Перш ніж почати обмивати, переодягати, підмивати або купати дитину, треба заздалегідь приготувати все необхідне і попросити кого-небудь допомогти.
Кілька разів на день дитині миють руки, опускаючи їх по черзі в тазик: спочатку миють з милом, потім споліскують і обережно витирають. Підмивати дитину необхідно щодня. Підклавши під неї клейонку, протирають мокрою ватою або м’якою пелюшкою в пахах, сідниці і навколо заднього проходу. Потім ці місця витирають і в міру потреби змащують вазеліном, щоб уникнути попрілості. Після кожного випорожнення дитини також треба підмити.

Якщо лікар дозволить, хвору дитину можна купати (гігієнічна ванна). До купання треба провітрити кімнату, а потім почекати, поки повітря в ній зігріється. Температура води – у ванні повинна бути 37-38 °. Купати треба не довше 5 хвилин, щоб не втомити хворого. При гігієнічній ванні мити голову кожного разу не обов’язково, особливо якщо хворий у важкому стані. Так як догляд за довгим волоссям стомлює тяжкохворого, то краще за все волосся обстригти. Для витирання треба приготувати зігріте простирадло. Постіль потрібно перестелити і зігріти. Після ванни добре напоїти дитину теплим чаєм. Треба стежити, щоб після купання дитина не розкривалася.

Одяг
Хвору маленьку дитину треба одягати в коротку сорочку і теплу кофтинку; між ніжками прокладають підгузник і потім загортають дитину в пелюшку. Дітей старшого віку одягають у широку сорочку і теплу кофту з довгими рукавами. Застібки на одязі дитини повинні бути попереду, щоб ні зав’язки, ні гудзики не завдавали їй болю при лежанні. На ніжки можна одягти короткі панчохи. Якщо ніжки холодні, треба зігріти їх грілкою.

Як тільки дитина починає почувати себе краще, їй вже не хочеться лежати. Але треба пам’ятати, що для якнайшвидшого одужання їй все-таки потрібен повний спокій. Тільки з дозволу лікаря дитина може почати ходити і навіть сидіти. Потрібна велика увага з боку дорослих, щоб утримати таку дитину в ліжку. Крім догляду, харчування та виконання призначень лікаря, треба знайти час посидіти з дитиною, пограти з нею, почитати книгу.

Коментарі

Повідомте нам, що ви думаєте ...
ну і, якщо ви хочете щоб Ваш коментар був з аватаром, перейдіть за посиланням щоб отримати Аватар!

Ви маєте Увійти в систему щоб залишити коментар.